"2020.Április 19."
A járványcsúcs közelében




Wiedermann Gábor vagyok, településünk volt polgármestere (1996-2002). Ma 72 évesen egyike vagyok a fokozottan veszélyeztetetteknek.
Járványok idején a csúcsot a tömeges megbetegedések jelentik. Ne feledjük, hogy Budapest után a megyék közt elsőként Pest megye áll a megbetegedések számát illetően.
És mi itt élünk Pest megyében. Néhány óra esetleg nap és csúcsra érünk.
Ha a főváros elér a csúcsra, mi fogjuk követni.

Tolul a kérdés: Mit tehetünk mi egyszerű lakosok az ismeretlen ellenséggel szemben? Meggyőződésem, hogy sokat, Településünket 734 éves dokumentált fennállása óta számos egészségügyi - és társadalmi járvány rázta meg, de mindegyiket túlélte. Számottevő veszteségekről nem szólnak a krónikák. Most egy szinte teljességében ismeretlen, láthatatlan kórokozóval kell felvennünk a harcot. Ebben csak összefogással érhetünk el eredményt. Az alapállás, hogy szigorúan és fegyelmezetten kövessük, tartsuk és tartassuk be a kormány operatív törzsének a kijárást korlátozó utasításait. Így én is elsősorban azt kérem Önöktől, hogy aki teheti
MARADJON OTTHON.
Aki pedig nem teheti meg az is maradéktalanul tartsa be a szakmailag alátámasztott szolgálatra, védőfelszerelések használatára, érintkezésekre, egyáltalán a járvány elkerülésére vonatkozó utasításokat.
Az összefogás másik ismérve lehet, hogy megkülönböztetetten és hálásan ismerjük el és türelemmel segítsük a baj fokozódását megelőző gyógyító munkát. Ezt segítik elő a tudósok az egészségügyi dolgozók a rendfenntartók az alapvető élelmiszereket és szükségleti eszközöket előállító, szállító és értékesítését, eladását végző dolgozók.
De ilyen gyógyító munka a lelkigondozók a sportolók és művészek lélekemelő megnyilvánulásai is. Pátyon az összefogást némileg nehezíti, hogy az elmúlt két évtizedben településünk lélekszáma közel megháromszorozódott. Az újólag betelepültek (városlakók, erdélyiek stb.) sok pozitív változást hoztak a helyi társadalom életébe, de ezzel párhuzamosan fellazultak a bizonyos régi falusi életformát meghatározó kötelékek is. Csökkent a kohézió nőtt az elidegenedés.
Az őslakók (tősgyökeresek) alig-alig ismerik a jövevényeket, és viszont, de az újólag betelepültek sem igazán ismerik egymást. Akiket nem ismerünk, azokkal nehezebb összefogni, mint az ismerősökkel.
Nehezebb, de nem lehetetlen.
Összeköthet bennünket a közös cél, hogy minél kisebb veszteséggel lábaljunk ki katasztrofális helyzetünkből. Fegyelmezettségre, türelemre megértésre, lelkiismeretre egymás kölcsönös és önzetlen segítésére van szükség. A kommunikációnkban félre kell tenni a leuraló, kioktató stílust.

A neten is abba kell hagyni a civódásokat, félre téve a pártérdekeket, megfékezve a haszonleső pártoskodók és könyörtelen üzletemberek, a számító percemberkék észt osztó dáridóját.
Most nem a kioktatásnak, hanem a segítő összefogásnak, a megértésnek, az empatikus képességünk hasznosításának, és a hiteles és hasznos információk áramoltatásának van itt az ideje.

A segítségre váró, segítségért kiáltó lakótársaink számára szélesre kell tárni az önkormányzat "hétpecsétes" kódrendszerekkel zárt kapuit és biztosítani szükséges minden telefonos kapcsolatfelvétel lehetőségét. A polgármester és a jegyző telefonon szinte elérhetetlen a Hivatal telefonja angolul hebregál a községháza ajtajai, mint Ali baba sziklabarlangja csak varázsszámokra nyílnak. Hogy van ez?
A községháza nem a jegyzőség és képviselőség menedékhelye.
Nem búvóhely, de sokkal inkább a nyíltság és nyilvánosság, a segítségnyújtás, a jogszabályokban történő eligazítás katedrálisa! A lakosság jó része a mai napig nem tudja, hogy hol és kitől kérhet segítséget és milyen konkrét területeken. Minimálisan elvárható, hogy miként a bosnyákoknál Pátyon is ingyen osztogassák az üzletek és a posta elött a magyar kormány által vásárolt maszkokat. Majd jön az önelégült híradás:
" 25 fő már igényelte és megkapta a 2 darab maszkját." Rémisztő. Az angolul hebregálás elriasztja a segélykérőt.
Ha szükséges, a netes kommunikáció mellett a régi jól bevált módszerek (szórólapok, helyi sajtó, hangosított autó, akár a kidoboltatás mint tájékoztatási forma használata is megfontolandó.



Vigyázzunk magunkra, vigyázzunk egymásra!

Ébredj lelkiismeret, Isten óvja Pátyot!

2020.04.19.

Wiedermann Gábor
ex polgármester


  • Vissza

  • Irásaim

    ***



  • mouseover